5 powodów braku miesiączki – przyczyny spóźniającego się okresu

brak miesiączki - czy jestem w ciąży?

Spóźniający się okres to nie zawsze ciąża. Wiele czynników może wpłynąć na zaburzenie naszego cyklu menstruacyjnego. Sprawdź co wpływa na twoje miesiączki!

5 najczęstszych powodów spóźniającej się miesiączki:

1. Zmiana klimatu

W trakcie podróży możemy spodziewać się opóźnienia okresu nawet do 3 tygodni. Nasz organizm musi się przyzwyczaić do nowego klimatu czy też strefy czasowej.

2. Stres

Nerwowość źle wpływa na cały nasz organizm. W okresie zwiększonego stresu mogą wystąpić u nas zaburzenia miesiączkowania.

3. Sport

Zbyt intensywne treningi sprawiają, że nasz organizm jest przemęczony. To często powoduje brak okresu, ponieważ nasze ciało musi się najpierw zregenerować, a utrata krwi z pewnością w tym nie pomaga.

4. Dieta

Podczas odchudzania często nie dostarczamy naszemu organizmowi wystarczającej ilości kalorii. Dla naszego cyklu jest to znak, że nie jest to najlepszy czas na zapłodnienie. Z tego też powodu miesiączka może u nas po prostu zaniknąć. Pamiętaj, że jak najszybciej należy to zmienić!

5. Przeziębienie

Nawet niewielka infekcja może wpłynąć na nasz okres. Zapalenia dróg moczowych, angina czy grypa wpływają na nasz cykl menstruacyjny i bardzo często powodują opóźnienie miesiączki o kilka do nawet kilkunastu dni.

 

Jeżeli zaburzenia miesiączki występują u Ciebie często, konieczna jest wizyta u lekarza. Prawdopodobnie masz problemy z hormonami. Kobiety aktywnie seksualnie powinny również pamiętać o wykonaniu testu ciążowego lub wizycie u ginekologa.