Jak wyleczyć grzybicę paznokci domowym sposobem?

jak wyleczyć grzybicę paznokci

Grzybica paznokci to schorzenie, którym możemy się bardzo łatwo zarazić. Dotyczy to w szczególności paznokci u stóp. Szacuje się, że ten problem dotyczy ok. 20% Polaków. Leczenie grzybów jest procesem długotrwałym, a wiele preparatów przypisywanych przez lekarzy niestety nie pomaga. W takiej sytuacji warto skorzystać z jednego z kilku domowych sposobów leczenia grzybicy.

Domowe sposoby leczenia grzybicy paznokci

1. Soda oczyszczona

Należy moczyć stopy w roztworze z sody oczyszczonej (3 łyżki na 2 litry wody). Na paznokcie warto nałożyć gęstą maść przygotowaną z sody i wody, następnie owinąć je folią spożywczą i pozostawić na noc. Po pewnym czasie paznokcie mogą sczernieć. W takim wypadku musimy odczekać aż odrosną nam nowe.

2. Olejek z drzewa herbacianego

Dwa razy dziennie powinniśmy smarować nasze paznokcie olejkiem z drzewa herbacianego oraz wkraplać go pod paznokieć. Po całkowitym odrośnięciu paznokcia, dla profilaktyki możemy używać olejku raz w tygodniu.

3. Ograniczenie słodyczy

Należy pamiętać, że głównym pożywieniem grzybów jest cukier. W trakcie trwania leczenia powinniśmy ograniczyć spożywanie cukrów, aby „wygłodzić” grzyby.

4. Ocet

Na grzybicę paznokci pomaga smarowanie ich octem spirytusowym 10%. Należy to robić min. 2 razy dziennie. Najlepiej rano i wieczorem przetrzeć wacikiem namoczonym w occie paznokcie oraz między palcami.

5. Szałwia

Należy przygotować napar z szałwii i moczyć w nim stopy.

6. Sok z jaskółczego ziela

Codziennie należy smarować paznokcie sokiem z jaskółczego ziela. Powinniśmy to robić min. 2 razy dziennie.

7. Ocet jabłkowy

Smarować codziennie wieczorem paznokcie wacikiem nasączonym w occie jabłkowym. Wacik należy przytrzymać na każdym paznokciu ok. 2-3 min.

8. Wzmocnienie organizmu

Powinniśmy pamiętać, żeby w trakcie leczenia grzybów wzmocnić nasz organizm w odpowiednie witaminy i minerały. Bardzo ważne jest przyjmowanie cynku oraz biotyny (witamina H).

 

Profilaktyka

Podczas leczenia oraz po zakończonej terapii powinniśmy pozbyć się butów oraz skarpetek, które mogą być zainfekowane. Jeżeli to nie możliwe, możemy również skorzystać z domowych sposobów pozbycia się grzybów z obuwia.

1. Formalina

W foliowym worku należy umieścić buty oraz roztwór formaliny 10%. Po zamknięciu trzymamy go ok. 48 h w ciepłym miejscu. Następnie musimy je dobrze wywietrzyć na świeżym powietrzu (najlepiej przez kolejną dobę).

2. Soda

W każdym bucie umieścić po łyżeczce sody oczyszczonej. Można również namoczyć watę w roztworze z sody. Po 24 h buty należy wywietrzyć na świeżym powietrzu.

 

Każdy z podanych sposobów został kilkakrotnie przetestowany i już po miesięcznym stosowaniu powinniśmy zauważyć poprawę. Pamiętajmy jednak, że w leczeniu grzybicy należy być cierpliwym i nie zapominać o profilaktyce i odpowiedniej diecie.