Niesmak w ustach – przyczyny nieprzyjemnego posmaku w buzi

niesmak w ustach

Niesmak w ustach może zdarzyć się każdemu. Jeżeli jednak odczuwamy tą nieprzyjemną przypadłość bardzo często może być to znak, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego. Niesmak może być kwaśny, gorzki lub metaliczny. Każdy oznacza jakąś chorobę.

Najczęstsze choroby, których objawem jest niesmak w ustach

Niesmak w ustach a zapalenie migdałków

Przy zapaleniu migdałków wyczuwalny jest posmak pleśni w ustach. Jeżeli dodatkowo odczuwasz ból gardła, koniecznie wybierz się do lekarza.

Sposoby na złagodzenie objawów zapalenia migdałków

  • częste płukanie ust i gardła płynem do płukania jamy ustnej
  • ssanie cukierków miętowych
  • guma do żucia
  • gryzienie ziaren kawy

Niesmak w ustach a wrzody

Przy problemach żołądkowych wyczuwalny jest kwaśny posmak w ustach. Może to być objaw nadkwasoty lub wrzodów. Zazwyczaj występują także zgaga i częste odbijanie się treści żołądkowych. W takim przypadku najlepiej przejść na kilka dni na dietę lekkostrawną, czyli powinniśmy unikać alkoholu, słodyczy, ostrych przypraw oraz warzyw typu kalafior, kapusta itp. Jeżeli objawy znikną, oznacza to, że prawdopodobnie dolega Ci nadkwasota żołądkowa. Jeżeli dieta nic nie pomogła, niestety może to być objaw wrzodów. W jednym i drugim przypadku należy zgłosić się do lekarza.

Niesmak w ustach a mocznica

W przypadku mocznicy występuje słono-kwaśny niesmak w ustach. Jeżeli dodatkowo odczuwasz pobudzenie, nudności i nieregularne bicie serca koniecznie udaj się do lekarza!

Niesmak w ustach a kamica żółciowa

Przy kamicy żółciowej występuje gorzki posmak w ustach. Może on wystąpić także w przypadku stosowania niewłaściwej diety. Gorzki posmak wywołują pokarmy zbyt obfite w cukry, biały ryż, tłuszcz oraz herbata. Warto zmienić dietę i odstawić wyżej wymienione produkty. Jeżeli po kilku dniach gorzki posmak nie minie, warto udać się do lekarza.

Metaliczny posmak

Istnieje kilka przyczyn odczuwania smaku metalu w ustach. Najczęstsze z nich to:

  • zatrucie organizmu chromem
  • zbyt duża ilość potasu we krwi
  • ciąża
  • grzybicze zapalenie jamy ustnej