Owsiki – przyczyny, objawy, domowe sposoby leczenia

audra-1570478-1279x1098

Owsica to choroba, która występuje zarówno u dzieci jak i dorosłych. W tym drugim przypadku najczęściej spotyka osoby, które często przebywają z dziećmi, np. pracowników szkół, przedszkoli, szpitali czy też po prostu rodziców.

Owsiki to pasożyty, które żyją w jelicie grubym, wyrostku robaczkowym lub końcowym odcinku jelita cienkiego. Dostają się do naszego organizmu poprzez układ pokarmowy, dlatego też należy pamiętać, aby zawsze myć owoce i warzywa oraz ręce przed posiłkiem. Warto również pamiętać, aby nie współdzielić z nikim ręczników czy też szczoteczki do zębów. Ryzyko zakażenia się owsicą jest również wysokie w miejscach z dużą ilością piasku, np. plaża lub piaskownica.

Objawy

  • ból w okolicach odbytu
  • świąd i zaczerwienienie
  • uczucie strachu
  • gwałtowne ruchy
  • bóle głowy
  • zgrzytanie zębami
  • obgryzanie paznokci
  • problemy ze snem
  • problemy żołądkowe

Domowe sposoby leczenia

1. Nasiadówki z ziołowych naparów

Najlepiej sprawdzają się te z kory dębu lub rumianku. Zioła należy zaparzyć w misce, a następnie przez kilka minut w niej siedzieć.

2. Lewatywa z czosnku

Obrany czosnek (całą główkę) należy drobno pokroić lub przecisnąć przez praskę, a następnie zalać ciepłą wodą. Miksturę zostawiamy na noc. Następnego dnia powinniśmy wykonać płukanie jelita wodą z dodatkiem kwasu mlekowego. Po uzyskaniu efektu czystej wody możemy przejść do wykonania lewatywy z czosnku. Naszą miksturę przelewamy przez sitko, aby została sama woda, a następnie podgrzewamy. Letni płyn wlewamy w pojemnik do lewatywy i aplikujemy do odbytu. Zestaw do lewatywy oraz kwas mlekowy możemy zakupić w aptece.

3. Olej z pestek dyni

Przez 3 dni należy pić olej na czczo (kilka łyków – najlepiej rano). Dla profilaktyki po 2 tygodniach powinniśmy powtórzyć kurację.

4. Puder

Posypywanie odbytu i okolic talkiem lub pudrem dla dzieci pomaga załagodzić świąd i zaczerwienienia.

5. Dieta

W trakcie leczenia powinniśmy spożywać bardzo dużo warzyw i owoców. Zawarty w nich błonnik wspomaga kurację, ponieważ dzięki niemu częściej się wypróżniamy, a co za tym idzie, pozbywamy się larw i owsików. Warto również ograniczyć spożywanie cukrów.

6. Bezwzględna higiena

Jest to jeden z najważniejszych elementów Musimy pamiętać, aby często zmieniać bieliznę oraz ręczniki. Po każdym użyciu bielizna, piżama oraz brudny ręcznik należy wygotować. Dotyczy się to również szmatek, których używamy do czyszczenia mebli i podłóg.