Zajady – czym smarować? Domowe sposoby na zajady

sposoby na zajady

Czujesz ból w kącikach ust i dodatkowo masz suche owrzodzenie? To z pewnością zajady. Stan zapalny kącików ust zazwyczaj zaczyna się od niewielkiego zaczerwienienia, jednak szybko tworzy się z tego owrzodzenie, które uprzykrza nam życie. Zobacz jak łatwo możesz się pozbyć zajadów!

Dieta podczas leczenia zajadów

Przede wszystkim musisz zrezygnować z ostrych i słodkich posiłków. Ostre przyprawy podrażniają nasz stan zapalny, a cukry są pokarmem dla drobnoustrojów, które je wywołują.

Warto również ograniczyć nadmierne spożywanie kawy, herbaty i alkoholu, ponieważ wypłukują one minerały z naszego organizmu, które są ważne nie tylko w trakcie leczenia zajadów.

Ostatnia rzecz, o której nie powinniśmy zapominać to wielkość kęsów! Duże kawałki, które powodują, że musimy szeroko otworzyć buzię, nie są polecane. Mniejsze kęsy zdecydowanie pozwolą na mniejsze podrażnienie i większy komfort podczas posiłków.

Witamina B na zajady

Powinniśmy zażywać witaminy z grupy B zarówno w tabletkach, jak i w naturalnej postaci (w pożywieniu). Najlepsza w leczeniu zajadów jest witamina B2.

Można również przygotować maść z witaminy B. Rozkruszoną tabletkę mieszamy z odrobiną kremu lub wazeliny i nakładamy na chore miejsce. Najlepiej aplikować maść na noc, ponieważ witamina B barwi skórę na żółto.

Witamina C na zajady

Tak samo jak w przypadku witaminy B, możemy ją przyjmować zarówno w tabletkach, jak i jedzeniu. Warto wzbogacić dietę o cytrusy, szpinak, sałatę, owoce leśne czy też kapustę.

Czosnek na zajady

Nazywany często naturalnym antybiotykiem pomoże nam pozbyć się drobnoustrojów, które wywołały u nas zajady.

Drożdże na zajady

Ze względu na wysoką zawartość witaminy B, drożdże są bardzo dobrym lekarstwem na zajady. Możemy je stosować na dwa sposoby.

Pierwszym jest papka z drożdży, którą przygotowujemy z drożdży i wody. Proporcje ustalamy sami, w zależności ile papki chcemy uzyskać. Oczywiście gotową mieszankę nakładamy na chore miejsce.

Drugim sposobem jest picie drożdży. Wystarczy łyżeczkę świeżych drożdży rozpuścić w wodzie lub mleku i pić raz dziennie. Dla lepszego smaku możemy dodać odrobinę miodu lub cynamonu.

Jak załagodzić zajady? Sposoby na szybsze gojenie się zajadów

Miód

Dla szybszego gojenia się zajadów polecamy miód. Świetnie łagodzi zaczerwienione miejsca.

Pasta do zębów

Tak samo jak miód pomaga w szybszym gojeniu się zajadów.

Aloes

Możemy użyć sok z aloesu lub kawałek rośliny. W przypadku tego drugiego smarujemy zajady wewnętrzną stroną liścia.

Oliwa z oliwek

Zajady smarujemy oliwą.