Zioła na gardło – jak pozbyć się bólu gardła? Domowe sposoby

domowe sposoby na bol gardla

Na rynku możemy znaleźć wiele leków na ból gardła. Większość z nich niestety tylko łagodzi objawy, zamiast nas leczyć. Poniżej przedstawiamy zioła, które świetnie sprawdzają się w leczeniu bólu gardła. Łagodzą objawy, przynoszą ulgę, ale również pomagają nam pozbyć się drobnoustrojów wywołujących nieprzyjemne pieczenie w przełyku.

Domowe sposoby na ból gardła – ziołowe mieszanki

Szałwia na ból gardła

Szałwia ma świetne właściwości przeciwzapalne i odkażające. Przy okazji, dobrze wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.

Z szałwii najlepiej przygotować napar do płukania. Łyżkę (lub saszetkę) należy zalać wrzątkiem i odstawić na 15 minut do zaparzenia, najlepiej pod przykryciem. Gdy napar ostygnie, płuczemy nim gardło. Czynność najlepiej powtarzać 4-5 razy dziennie.

Uwaga! Naparu z szałwii nie powinny pić kobiety w ciąży.

Rumianek na ból gardła

Koszyczek rumianku zaparzamy przez ok. 15 minut. Po ostygnięciu naparu, płuczemy nim gardło.

Tymianek na ból gardła

Tymianek ma działanie antyoksydacyjne. Ułatwia odkrztuszanie i rozrzedza wydzielinę zalegającą w gardle.

Łyżkę tymianku zalewamy wrzątkiem. Po około 10 minutach napar jest gotowy. Za pomocą sitka lub gazy przecedzamy tymianek i do płynu dodajemy łyżkę oliwy. Gotowym naparem płuczemy jamę ustną i gardło. Płukanka z tymianku świetnie łagodzi ból gardła.

Mięta na ból gardła

Mięta ma działanie odkażające i łagodzi ból gardła. Łyżkę mięty lub saszetkę zalewamy wrzątkiem. Po ok. 15 minutach napar jest gotowy. Płuczemy nim gardło kilka razy dziennie.

Lukrecja na ból gardła

Z lukrecji możemy przygotować napar do płukania gardła. Korzeń lukrecji kroimy na małe kawałki, zalewamy wrzątkiem i gotujemy 6-8 minut. Zostawiamy na ok. 15 minut, a następnie odcedzamy i płuczemy gardło.

Korzeń lukrecji możemy również wykorzystać bezpośrednio do żucia.

Babka lancetowata na ból gardła

Tak samo jak inne zioła, babka lancetowata nadaje się do przyrządzenia naparu do płukania gardła. Łyżkę lub saszetkę zioła zalewamy wrzątkiem, czekamy do zaparzenia i ostygnięcia, a następnie płuczemy gardło.

Dziurawiec zwyczajny na ból gardła

Dziurawiec jest znany również pod nazwą dzwonki Panny Marii. Napar z dziurawca powinniśmy zaparzać przynajmniej 20 minut.